alte proiecte

Povestea unui proiect

”Împreună pentru viitor” - proiect al Asociației Părinților ”Sprijiniți Școala”, finanțat prin Cercul de donatori organizat de Fundația Comunitară Buzău.

Științescu Buzău: Biochimia organismului uman

Biochimia organismului uman este o inițiativă educațională STEAM, câștigătoare la Fondul Științescu Buzău, ediția 1.0, un proiect al Asociației Părinților „Sprijiniți Școala” și al profesorilor din Școala Gimnazială „G. E. Palade” din Buzău

În cadrul proiectului s-au realizat activități interactive, interdisciplinare prin care elevii vor descoperi importanța apei și a substanțelor chimice ce intră în alcătuirea organismului uman. S-au realizat dezbateri pe numeroase teme: dovezi despre apariția vieții (evoluția chimică, evoluția biologică), biochimia la nivel celular, structura și importanța acizilor nucleici.

Experimentele științifice presupun realizarea de modele: molecule de apă, organe reprezentate din punct de vedere chimic, fus de diviziune, cromozomi, etc.